full screen background image

فرهنگ ترافیک

آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان یکی از اساسی ترین مباحث مربوط به فرهنگ سازی و افزایش توجه  و احترام به مقررات و قوانین ترافیکی در شهرها می باشد و می توان آن را زیر بنای تصمیمات و اقدامات بعدی در این زمینه دانست. همچنین با توجه به پائین بودن سطح توجه به محیط اطراف در کودکان و بیشتر بودن سطح خطر پذیری آنها برنامه ریزی برای ارتقای سطح فرهنگ ترافیک و افزایش سطح آگاهی آنها مورد تاکید قرار دارد.

کودکان را باید از سن سه سالگی به تدریج با ترافیک شهری آشنا کرد. در آموزش مسایل مختلف به کودکان باید حوصله و صبر کافی داشت و زمان مناسب را برای یادگیری کودک در نظر گرفت. بنابراین یک نوجوان 15 ساله باید با کلیه موارد ایمنی ترافیکی آشنا شده باشد.

آموزش های ترافیکی در این رده سنی می بایست مطابق با روحیات و شرایط ذهنی کودکان صورت پذیرد. در همین ارتباط خاطر نشان می گردد آموزش های صرفا تئوریک حالت جذابی نداشته و واکنش کودکان پس از مدتی نسبت به ادامه روند آموزش منفی خواهد بود از اینرو لازم است شرایط آموزشی و فرهنگی به صورتی مهیا گردد که ضمن اثر بخشی بر روی ذهن و روان کودکان جذابیت لازم را نیز برای این رده سنی فراهم نماید.

پارک های آموزش ترافیک یکی از ابزارهای موثر برای رسیدن به این مهم می باشد.در این پارک ها محیط و شبکه معابر شهری در ابعادی کوچکتر ولی با تجهیزاتی مشابه آن شبیه سازی می گردد و کودکان با راهنمایی و هدایت مربیان و همچنین با استفاده از تجهیزات آموزشی با محیطی مشابه شبکه معابر شهری و مقررات راهنمایی و رانندگی آشنا می گردند.

آموزش ها در این مجموعه به دو صورت عملی و نظری برای دانش آموزان ارائه می گردد؛ آموزش های نظری در مکان هایی از جمله: کلاس و سالن آمفی تئاتر و آموزش های عملی در فضاهای باز که شامل: شبکه معابر، میادین، تقاطع ها، مسیرهای دوچرخه سواری، پیاده روها و…. صورت می گیرد.

منبع :

Madadkar.Org
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *