full screen background image

همایش نکوداشت پهلوان «عطا احمدی»

 

نکوداشت عطای پهلوان در کرمان

 

کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: همایش نکوداشت پهلوان «عطا احمدی» بدون حضور وی با شرکت شمار بسیاری از مسئولان کشوری و استانی، شاگردان‌، دوستداران و خانواده‌اش در دانشگاه فرهنگیان کرمان برگزار شد.

در این همایش که همزمان با سالروز تولد عطا احمدی ترتیب یافت، از تمبر یادبود این آیین و پهلوان عطا احمدی رونمایی شد و نیز ۶ اثر هنری شامل پته‌ای که نام «عطا احمدی» و تاریخ ۱ر۹ر۹۴ بر روی آن نقش بسته بود، تابلوی خوشنویسی اثر محسنی راد که جمله «بیایید با هم دنیای بهتری بسازیم» مزین شده بود، مجسمه عطا احمدی به همراه دوچرخه‌اش ساخته امینی روش، تابلو نقاشی رنگ روغن اثر دکتر یزدان‌پناه از چهره عطا احمدی ، قطعه موسیقی «قطره‌ کمال‌اندیش» به خوانندگی رضا بیجاری و ۳ کتاب درباره عطا احمدی به نام‌های «پهلوان عطا در زبان شعر» ، «خاطراتی از پهلوان عطا به روایت دوستان ، همکاران و شاگردان» و «پهلوان دیار کریمان» رونمایی شد . تمامی این آثار از این پس در موزه‌ای در شهر کرمان نگهداری می‌شود.

در این آیین پس از پخش کلیپ « نگاهی به زندگی عطای پهلوان ـ مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با قدردانی از همه کسانی که برای تجلیل از یک معلم واقعی وقت گذاشتند، گفت: هدف از برگزاری این آیین، یادآوری خدمات عطا و معرفی تفکرات و شیوه زندگی او است. دکتر محمد محسن بیگی با تاکید بر این که لحظه لحظه زندگی عطا می‌تواند برای دیگران الگو باشد، افزود: خدمات ارزنده این شخصیت بزرگوار نه فقط دستگاه آموزش و پرورش بلکه تمامی بخش‌های جامعه را برگرفته است. وی درباره امتناع عطا از حضور در این آیین و نیز روند برگزاری آن گفت: از سال گذشته جرقه و لزوم برپایی چنین آیینی با همفکری بسیاری از شاگردان او که اکنون در سمت‌های اجرایی استان و کشور خدمت می‌کنند، مطرح شد و همان زمان عطا حضور نیافتن خود را اعلام، اما در تهیه مصاحبه‌ها و ارائه برخی اطلاعات همکاری کرد.

محسن بیگی با اشاره به حمایت‌های گسترده استاندار کرمان در این زمینه افزود: ما نیز به این نتیجه رسیدیم که شاید بهتر بتوانیم در غیاب عطا از او قدردانی کنیم.

وی تاکید کرد: هدف اصلی ما از برپایی این آیین زنده نگه داشتن این تفکر که « کمک به زیرساخت هر نوع توسعه‌ای مستلزم توسعه آموزش و پرورش است» بود. وی با ابراز امیدواری از تداوم چنین برنامه‌هایی تاکید کرد: باید زمینه مشارکت تمامی دستگاه‌ها با آموزش و پرورش فراهم شود تا افراد بیشتری را در مسیر عطا و مانند عطا تربیت کنیم.

گفته های مهندس رزم حسینی

در ادامه استاندار کرمان با اشاره به تهیه این برنامه توسط شاگردان عطا و بدون هیچ‌گونه هزینه دولتی ، گفت: عطا احمدی نیاز به قدردانی و تکریم ندارد بلکه جامعه ما به معرفی چنین افرادی که در گمنامی و بی‌نام و نشان خدمت می‌کنند نیاز دارد.

علیرضا رزم‌حسینی عطا را متفاوت از دیگر نیکوکاران دانست و اعلام کرد: عطا از خودش چیزی (دارایی) ندارد و مرکز اعتماد مردم در ایران و خارج از کشور است. وی همه هستی، دارایی و وجودش را برای ‌آبادانی استان وقف کرده است.

وی یادآور شد: قدردانی از عطا یعنی احترام به همه افرادی که در آبادانی این مرز و بوم تلاش می‌کنند.

رزم‌ حسینی همچنین با اشاره به حضور نیافتن عطا در این آیین گفت: چند روزی است که از عطا خبر نداریم و این آیین توسط حجت‌الاسلام دعایی و حضور ایشان که از مفاخر استانی و ملی ما هستند هدایت و برگزار شد که بیشتراز هر کسی دیگری می‌تواند شخصیت عطا را معرفی کند.

وی سیدمحمود دعایی را شخصیتی فروتن، معرفی کرد و افزود: دکتر جلالی نماینده ایران در یونسکو در روز نکوداشت این بزرگوار جمله زیبای «سید محمود طالقانی تا سید محمود دعایی» را بیان کرد که بیانگر شباهت فراوان سید محمود خودمان و سید محمود طالقانی است.

استاندار کرمان یادآور شد: در این آیین باید یادی کنیم از سردار جان بر کف و از خودگذشته «سردار قاسم سلیمانی» که برای امنیت و آرامش مردم در جبهه‌های مقاومت از همه چیز خود گذشته و مبارزه می‌کند.

رزم حسینی تاکید کرد: همه ما باید بدانیم که این کشور و سرزمین محل تربیت بزرگانی همچون سردار قاسم سلیمانی بوده و هست که باید برای ساخت کشوری آباد و اسلامی برای همه اقشار جامعه الگو قرار گیرند.

* پیام آیت‌الله رفسنجانی

سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات که سخنران ویژه این آیین بود و به گفتة استاندار کرمان سکان هدایت این برنامه را بر عهده گرفته بود تا به خوبی برگزار شود نیز گفت: خدا را سپاس می‌گوییم این توفیق را به ما داد که امروز از انسانی به حق شایسته و وارسته تجلیل کنیم.

وی که حامل دو پیام مهم و ارزشمند از سوی مسئولان دولت‌های گذشته و حال بود، افزود: سردار بزرگ سازندگی، افتخار همة ایرانی‌ها و کرمانی‌ها پیامی را به این مناسبت صادر کردند که متن آن چنین است: «بسم‌الله الرحمن الرحیم»

یا ایها الذین آمنوا اتفقوا امّار زقتلکم من قبل ان یاتی یوم لمّا بیع فیه و لاخله و لما شفاعتة و الکفرون هم الظّالمون تجلیل از انسان‌هایی که اقدامات شایسته‌ای در ابعاد دینی، ملی و منطقه‌ای انجام داده‌اند، ترویج فرهنگ بسیار انسانی و اسلامی در راستای انجام کارهای نیک و خیرخواهانه است که خوب است در سراسر کشور نهادینه شود. مطلع شدم که بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی و چند نهاد و ارگان در سطح استان کرمان با حسن سلیقه تصمیم به برگزاری مراسم تجلیل از خیری بزرگوار آن هم در آستانة ۸۰ سالگی ایشان گرفته‌اند تا امر خدا و خلق پسندانة نیکوکاری را در جامعه گسترش دهند. کمک به ساخت ۲۵۰ واحد آموزشی و سرای سالمندان و منازل مسکونی برای جوانان و نیازمندان و مشارکت در احداث کیلومترها جاده، نام آقای عطا احمدی را در زمرة کسانی قرار داده است که در فرهنگ ایرانی اسلامی دربارة آنان می‌گویند «نام نیکو گر بماند ز آدمی ـ به کزو ماند سرای زرنگار» با آرزوی سعادت و تندرستی برای ایشان از برگزار کنندگان این مراسم نیز تشکر می‌کنیم و امیدواریم شاهد تداوم خدمات خیرین در سطح استان کرمان باشیم که معروف به دیار کریمان است.»

اکبر هاشمی رفسنجانی ـ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

شایسته تجلیل نیستم

سید محمود دعایی پس از خواندن این پیام که با تشویق بی‌نظیر حضار همراه بود خطاب به استاندار کرمان گفت: جناب آقای رزم حسینی عزیز و نازنین من شرمنده تعابیری هستم که شما فرمودید. من لایق نیستم. وی با لحنی بغض‌آلود و گرفته به برگزاری مراسم نکوداشتی که در کتابخانه‌ ملی تهران برگزار شد اشاره کرد و گفت: من آنجا با ادب و با صمیمیت و با اعتقاد گفتم که شایسته تجلیل نیستم و اگر در این کشور کسی لایق و شایسته تجلیل باشد او عطای احمدی گمنام شهر ما است؛ سردار بزرگ جبهه‌های جنگ و ایثار قاسم سلیمانی است و اگر شایستة تجلیل باشند آن بازجوی توانای متواضع انسان پرور نازنینی است که محکوم خودش را در شرایطی قرار می‌دهد که مجدداً گناهش را اعتراف کند و در پایان به افتخار بازجویی خودش پایان نامه‌ای را به او تقدیم کند که او در قوة قضائیه ما تحمل نشد و به جبهه‌ها رفت و شربت شهادت نوشید.

سید محمود دعایی ادامه داد: آن روز (مراسم نکوداشت) آرزو داشتم چنین مراسمی برای عطای نازنین ما برگزار شود و اعتقاد داشتم که عطا هیچ‌گاه نخواهد پذیرفت و ابداً زیر این بار نخواهد رفت. وی افزود: با این حال ما وظیفه داریم به رغم امتناع این بزرگان از آنها تجلیل کنیم و به آنها ببالیم و آنها را به عنوان الگو به نسل‌های آینده معرفی کنیم.

وی افزود: امروز سالروز تولد انسانی است که در آستانه ۸۰ سالگی قرار می‌گیرد؛ عطای احمدی پهلوان گریزان از نام،‌ عطای احمدی سازنده، عطای احمدی تربیت کننده، مربی، نیکوکار با اصرار

بر گمنام بودن. سرپرست موسسه اطلاعات یادآور شد: من اگر در زندگی افرادی را به عنوان الگو و سرمشق بشناسم یکی از آنها عطا است.

وی با اشاره به آغاز نهضت روحانیت در سال‌های ۴۲ و ۴۳، افزود: آن زمان طلبه نوجوانی بودم که در کنار روحانیت پیشگام کهنه سربازی شدیم، رشد کردیم، بالیدیم و اوج گرفتیم. در دوران بالندگی و شروع نهضت و آغاز فعالیت‌های مبارزاتی، پیشگامان نهضت روحانیت در کرمان معلمین بودند و اگر آنها نبودند روحانیت در کرمان کاری از پیش نمی‌برد. دعایی افزود: هسته‌های تشکیل‌دهنده آن غرورآفرینی‌ها فراموش نمی‌شوند هر چند که حوادثی در تاریخ این شهر گذشت و دست‌های پلید، افرادی را از درون آنها ترور کردند و به شهادت رساندند و به دنبال آن حادثه اختلافاتی به وجود آمد و درگیری‌هایی ایجاد شد که هم عرق شرم بر پیشانی بعضی روحانیون نشاند و هم باعث رکود و توقف برخی فعالیت‌های به حق مبارزاتی و سازندگی در شهر ما شد. وی گفت: عطای پهلوان آنجا خودش را نشان داد به گونه‌ای که پیشنهادهای ناحق را نپذیرفت، او را تهدید کردند و با ۲۶ سال سابقه کاری وی را بازنشسته و مزایای او را قطع کردند. به گفته

سید محمود دعایی، عطا مردانگی را از آنجا آغاز کرد، اراده انسانی را از آنجا نشان داد و نفسش را زیر پاگذاشت و شد عطای پهلوان و خداوند مقرر کرد آن دست‌های پلید رو بشود، آن خائنین شناخته شوند و به سزای خیانت خود برسند، هر چند کسانی که در پرتو آن حوادث از صحنه خارج شدند، اما خاطره مبارزاتی این دیار قهرمانی‌های آنها را فراموش نمی‌کند. یکی از پهلوانان، عطا است که قهرمانانه ایستاد.

قطره ای از دریای آموزش و پرورش

عطا در پرتو آن مقاومتش قطره‌ای از دریای آموزش و پرورش افتخار آفرید و با دست خالی و در شرایطی که با ۹ سر عائله اندک حقوق بازنشستگی را برایش تعیین کردند و زندگی را به سختی می‌گذراند در پرتو اراده‌اش توانست کارهای بزرگی را در این دیار انجام دهد که سرمشق همگان در کشور باشد. او قطره‌ای از دامن همین آموزش و پرورش بودکه به دریا پیوست.

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به شعر(قطره کمال اندیش) سروده افشین یداللهی اشاره کرد و گفت: این شعر مصداق عطاها، دبیران و معلمان ماست:

(قطره کمال اندیش)

قطره همراه شود با دل رویایی خود

می‌تواند برود تا دل دریایی خود

دست خالی است به هر سد و خطر می‌خندد

راهها را بر همة وسوسه‌ها می‌بندد

گرچه گفته‌اند این قطره محال اندیش است

باورش بود که دریای کمال اندیش است

قطره‌ها را به مسیر سفرش می‌خواند

با دل قطره چه کرده است خودش می‌داند

دانش خفته هر ذره که بیدار شود

بینش آینه لحظه دیدار شود

آتشی را که از این حادثه خواهد رویید

در کجا جز دل دریایی خود می‌جویید

دعایی در ادامه افزود: یکی از همین معلمانی که در کشور ما در دورانی منشأ خدمت و اثر شد و این روزها در محاق است وقتی که شنید یاران این عزیز در کرمان بنای تجلیل از او را دارند (به خوبی عطا را می‌شناخت چرا که در جریان سفر به کرمان او را از نزدیک دیده بود) به من یادآوری کرد که اگر در جمع کرمانی‌ها توانستی سخنی بگویی از برخی اقدام‌های غرور آفرین و تحسین برانگیزی که توسط مسئولان اجرایی این دیار شده است تقدیر کن؛وی گفت: او نیز می‌خواست زادروز یک معلم و مراسم تجلیل از یک معلم را با نوای خود بنوازد و مطلبی را داد که من در اینجا قرائت می‌کنم.در پایان خواندن پیام وقتی نام سیدمحمد خاتمی بر زبان مدیر مسئول روزنامه اطلاعات جاری شد، تشویق‌های مکرر و وصف ناشدنی حضار را شاهد بودیم.حجت‌الاسلام دعایی یادآور شد: سیدمحمد خاتمی شنیده بود در اینجا منشور وفاق برادری و ملی به ابتکار انسان سختکوش، مدیر و توانمند این دیار ایجاد شده و همه گروه‌ها با هم توافق کرده‌اند با هم رفاقت داشته باشند قبل از رقابت، اگر رقابتی هست انسانی و هوشمندانه باشد و حتی شنیده بود در مسیر تحکیم این وفاق و عمل به آن یکی از مسئولان اداری که به ملاقات او رفته بود مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

کاندیدای هیچ جریانی نیستم

حجت‌الاسلام دعایی تأکید کرد: اگر مسئولان اجرایی ما راست می‌گویند که باید بی‌طرف باشند باید از مسائل این چنینی پرهیز داشته باشند.

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش به شایعه‌ای اشاره کرد و گفت: شنیدم دوستانی گفته‌اند انگیزه من برای تلاش در برپایی این آیین، آرمان‌های سیاسی و زمینه‌سازی برای نامزدی در انتخابات مجلس یا خبرگان است.حجت‌الاسلام دعایی افزود:

بالله العلی العظیم ـ به روح امام قسم می‌خورم هیچ انگیزه و آمادگی برای هیچ انتصابی در هیچ گروهی ندارم و کاندیدای هیچ جریانی نخواهم شد. مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در ادامه سخنانش به پیشینه سیاسی کرمان اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب در مناسبتی که صحبتی داشتم سیر فرهنگی حاکم بر کرمان را به نوعی بیان کردم.وی گفت: طلایی‌ترین دوران سازندگی کرمان پس از انقلاب آغاز شده و در دو عصر بهترین خدمات ارائه شد؛ یکی دوران مسئولیت آقای مرعشی که منشأ تحولات بزرگی بود و دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشت و یکی اکنون که رزمنده‌ای از تبار قاسم سلیمانی‌ها معاون او، دست پرورده او، همسنگر و هم‌رزم او و کسی که هیچ انگیزه و چشمداشت اقتصادی به مسائل اجرایی استان ندارد و پیش از گرفتن این پست در وضع درخشان اقتصادی قرار داشت و خود از دست‌پرورده‌های عطا است. حجت‌الاسلام دعایی همچنین به برپایی کلاس درس عطا در ماه‌های اخیر اشاره کرد و افزود: عطا به زحمت پذیرفت در آن کلاس حاضر شود و دو ساعت کلاس ماندگار و تاریخی را با حضور شاگردانش برگزار کرد.وی با اشاره به نامه عطا احمدی در واکنش به برپایی آیین نکوداشت نیز گفت: عطا می‌دانست من پیگیر و مشوق اجرایی این آیین هستم و در نامه‌ای با زبان ساده خواست که از تصمیم خود منصرف شویم و این نامه را به صورتی خطاب به عطا سرمقاله و چاپ کردیم.

عطای واقعی

حجت‌الاسلام دعایی بار دیگر به امتناع عطا برای حضور در این آیین اشاره کرد و افزود: از او خواستیم، التماس کردیم و واسطه قرار دادیم و حتی شب گذشته به منزل فرزند بزرگش رفتیم که برای شرکت در جلسه راضی شود اما نبود. به پسرش گفتم: بابات روی سید را زمین زد، ‌آمده بودم دستش را ببوسم که نبود.

دعایی گفت: اگر عطا امروز در مجلس حضور داشت عطای واقعی نبود، عطای ما عطایی است که اینچنین باشد ـ گریزان از این بازی‌ها باشد، وی ادامه داد: ما امروز آمده‌ایم تا به این درس گوش دهیم و احترام گذاریم و پند بگیریم.

او همچنین با اشاره به پاسخ خود به نامه عطا افزود: به عطا اطمینان دادم از مال بیت‌المال در این آیین هزینه نمی‌شود و دوستداران تو از وقت و مال خودشان هزینه می‌کنند و پس از آن راضی به مصاحبه و دادن اطلاعات برای برنامه امروز شد. حجت‌الاسلام دعایی در پایان سخنانش خوبی، منش و راه عطا را پرهیز از اصراف و تبذیر دانست و یادآور شد: بیهوده حرف نزنید و آنچه که دارید به خاطر خدا و در راه رضای خدا صرف کنید.

در این آیین همچنین عباس دبستانی به خواندن شعری پرداخت که در وصف استاد عطا احمدی سروده بود.

عطا، ای قهرمان زندگانی

عطا ای آبروی شهرکرمان

عطا ای جانفدای نام ایران

عطا ای پیک سبز ساغر عشق

عطا ای پیشتاز لشکر عشق

نشاط جان آبادی تو هستی

ظهور نغمه شادی تو هستی

مبارک برتو نوش جام ملت!

عطا ای مرحبای کام ملت

شدی سرمایه تاریخ دوران

عطا ای پهلوان، ای مرد میدان

بعزم آهنین، برق نگاهت

قسم بر قطره‌های اشک آهت

شدی در جان ما همواره جاوید

عطا ای همنفس با جان خورشید

تو الگوی هر آن پیر و جوانی

عطا ای قهرمان زندگانی

به امید خدا و همت تو

به پاس همدلی و رأفت تو

هزاران نوجوان و کودک هر روز

به نام نامی هر دانش آموز

به صحن مدرسه پا می‌گذارند

تو را از جان، به جانان می‌سپارند

عطا سوگند بر راه بلندت

قسم بر واژگان قدر پندت

که مهر تو به دل‌ها ماندگار است

تو را لطف خدا پیوسته یار است

به کرمانی و کرمان هر که شد دوست

نگهدارش خدای خالق اوست

اگر گلبانگ کرمانی، صدا را

رسا کرد و ستود از دل عطا را

نشانش روزگار و مرد مانند

که قدر احمدی‌ها را بدانند

گلبانگ کرمانی ـ عباس دبستانی

محمدعلی گلاب‌زاده ـ رئیس مرکز کرمان‌شناسی نیز در این مراسم با اشاره به تاریخ کرمان گفت: در طول تاریخ کرمانی‌ها افتخارات فراوانی کسب کرده‌اند که از آن میان چهار گروه معلمین، پهلوانان ، کارآفرینان و عارفین با داشتن شخصیت‌های برجسته نام کرمان و کرمانی را پرافتخار ساختند. وی با اشاره به اینکه عطا احمدی پهلوان بزرگی است که چکیده همه این چهار گروه را توانست در یک قالب بریزد و عزت و سرافرازی را طرحی نو در اندازد، افزود: عطا معلمی سرافراز، پهلوانی نامدار، کارآفرینی بزرگ و خداجویی شب زنده‌دار است.

گلاب‌زاده با بیان این که حتی مرگ فرزند نتوانست عطای معلم را از کلاس درس دور بدارد تصریح کرد: عطا احمدی خداجویی است که تنها خانه خویش و تنها وسیله یعنی دوچرخه‌اش را به آموزش و پرورش اهدا کرد و آنچه را که داشت در این راه داد و او تمثیلی از این بیت مولانا است:

خنک آن قمار بازی که بباخت آنچه بودش

بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

تأثیر عملکرد «عطا» بر جامعه

در ادامه مهندس باقر مسلمی معاون پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور با قدردانی از برپایی این آیین، گفت: چنین برنامه‌هایی باید به همه ابعاد جامعه تعمیم داده شود. وی افزود: امروز برای بزرگداشت شخصیتی در این مکان جمع شده‌ایم که آثار فعالیت او همه کشور را در بر گرفته است.

مسلمی با اشاره به اینکه کار پهلوان عطا احمدی بر کل جامعه تأثیر گذاشته است، گفت: او هوشیارانه و هوشمندانه قدم در راهی گذاشت که هم توصیه دین و بزرگان دین است و هم اتفاق نظری که همه دانشمندان جهان به آن رسیده‌اند. وی یادآور شد: تنها راه رسیدن به توسعه پایدار که ضامن سعادت، خوشبختی، رفاه، آسایش، عزت و سربلندی و استقلال هر کشوری است، توسعه علم و دانش آن جامعه است.

او همچنین با اشاره به اهمیت آموختن علم و دانش در قرآن و احادیث پیامبران، افزود: به حدی در این کتب الهی تأکید شده است که انسان برداشت می‌کند اهمیت علم از همه ارکان دین بالاتر است.

به گفته مسلمی عطا احمدی و همه نیکوکارانی که گام در این راه گذاشته‌اند فهمیده‌اند که عزت ملت در آموزش دانش است و اگر برای مردم استقلال می‌خواهیم باید توسعه علم را نهادینه کنیم.وی در ادامه با تأکید بر لزوم بسترسازی برای توسعه علم در جامعه افزود: ایجاد فضای مناسب آموزشی یکی از مهمترین بسترها است که معلم بتواند دانسته‌هایش را منتقل کند و فرزندان مملکت در فضایی مطلوب و مساعد علم بیاموزند.پس از آن با اهدای لوح از خدمات «غلامحسین بیجاری» یار و همراه ۳۵ ساله عطا قدردانی شد.

پیام وزیر آموزش و پرورش

در این آیین پیام وزیر آموزش و پرورش نیز توسط مرضیه‌گرد معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی خوانده شد.

متن پیام وزیر آموزش و پرورشاین چنین است:

بسمه تعالی

برادر گرامی جناب آقای عطا احمدی

خیّر محترم مدرسه‌ساز

بنای ماندگار مدرسه زیربنای فرهنگ و مدرسه سازی مشارکت در عمران و آبادانی میهن اسلامی است.

انجام کارهای خیر در مسیر دانش و آگاهی انسان‌ها اوج معنویت و ایثار را حاصل می‌گرداند، از همین روی خیرین مدرسه‌ساز، طلایه‌داران دانایی و پیشگامان توانایی‌اند.

بدین‌وسیله از حمایت بی‌دریغ، خدمات شایسته و انسان دوستانه‌ی جنابعالی در امر مقدس مدرسه‌سازی که زمینه‌ی تعلیم و تربیت هزاران دانش آموز استان کرمان را فراهم ساخته‌اید تشکر و قدردانی می‌نمایم. کسب عنوان ارزشمند(خیر مدرسه ساز) که مقامی شایسته‌ انسان‌های شیفته فضیلت، از خود گذشته و انفاق کننده است بر شما گرامی باد.

از خداوند سبحان سلامت، سعادت و توفیق روز افزون شما را در اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی خواستارم.

علی اصغر فانی- وزیر آموزش و پرورش

فداکاری همسر «عطا»

رحمت الله احمدی فرزند بزرگ پهلوان عطا نیز در پایان این آیین به نمایندگی از پدر، خطاب به حضار سخنان کوتاهی ایراد کرد.

وی گفت: کارهای عام المنفعه‌ای که پدرم در این مدت انجام داد میسر نمی‌شد مگر به لطف خداوند و گذشت و همدلی افرادی که با ایشان همراهی داشتند.وی با گرامیداشت یاد و خاطره مادرش(همسر عطا) با لحنی بغض آلود، گفت: مرحوم مادرم که جایش امروز خالی است به مدت نیم قرن با گذشتن از کوچکترین انتظارات و توقعاتی که یک زن دارد با پدرم زندگی کرد و به تربیت ۱۴ فرزند پرداخت.

احمدی همچنین غلامحسین بیجاری را فرزند ارشد عطا معرفی کرد و گفت: در طول ۳۵ سال از ساعت ۴ صبح تا پاسی از شب همراه و همکار پدرم بود و این میسر نمی‌شد مگر با همراهی همسر و فرزندانش.احدی همچنین به همراهی نهادهای اجرایی استان و در صدر آنها استانداری کرمان اشاره کرد و افزود: ادارات آموزش و پرورش، شهرداری، منابع طبیعی، اوقاف، ثبت اسناد و املاک، کارخانه سیمان و اداره آب و برق در تمامی دوران خدمتگزاری عطا و مدرسه سازی او را همراهی کردند.فرزند بزرگ عطا در پایان با اشاره به برخی ویژگی‌های بارز پدرش گفت: کار در راه رضای خدا، تحقق شعار ایمان، علم و عمل صالح، ساده زیستن، ایثار، امید به آینده، احساس مسئولیت برای جامعه و نسل آینده مهمترین ویژگی‌های

عطا خان است و او همیشه خود را به جامعه بدهکار می‌داند و می‌گوید: دست به دست هم دهیم و دنیای بهتری بسازیم.

تجلیل از همراهان عطا احمدی از دیگر برنامه‌های مراسم نکوداشت او بود. در این مراسم از آقایان علی رحمانی، فضل آبادی، امیرخانی، خجسته، بیجاری، کهندل و همسر غلامحسین بیجاری به پاس همکاری‌های فراوان وی تجلیل شد.

همچنین قطعه موسیقی قطره کمال اندیش سروده افشین یداللهی و آهنگسازی پیروز ارجمند توسط رضا بیجاری فرزند غلامحسین بیجاری اجرا شد.

در این آیین اعلام شد؛ محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران و از شاگردان عطا به همراه جمعی دیگر از شاگردان وی به زودی مدرسه‌ای به نام «عطا پهلوان» در کرمان خواهند ساخت.

***

متن لوح اهدایی استاندار کرمان به استاد عطا احمدی

به نام خدا

من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق

معلم فرزانه، پیرمدرسه‌ساز، واقف فرهیخته جناب آقای عطا احمدی

سلام‌علیکم

از این که در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری برای تکریم بزرگان و در زمانه و دولت تدبیر و امید افتخار یافتیم تا به نام مراسم نکوداشت پهلوان عطا احمدی اسوه‌ای از زندگی پیش‌روی جوانان مرز و بوم هم استانی و هموطن بگشائیم حضرت باریتعالی را شاکریم ، بی شک مرام و منش استاد عطا احمدی الگوی عینی از سبک زندگی اسلامی و جلوه‌ای از افتادگی، تواضع ، دنیاگریزی و در عین خدمتگزاری به خلق به شمار می‌آید. عطا احمدی ، کرمانی با اصالتی است که امین مردم زمان خویش بوده و ساخت ده‌ها مدرسه ، آسایشگاه ، مراکز تربیتی عام‌المنفعه به دست او به انجام رسید و نام شریفش برای همیشه در این سرزمین ماندگار است بسیار به جاست تا تجلیل از بزرگان در قید حیات و رادمردانی چون پهلوان عطا استمرار یابد.

علیرضا رزم‌حسینی – استاندار کرمان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *