full screen background image

شرایط ارزشیابی در مدارس

امتحان

امتحان

با توجه با شرایطی که کرونا در وضعیت آموزشی ایجاد کرده است لازم است به نکاتی راحع به وضعیت و شرایط ارزشیابی در مدارس اشاره کنیم.
مخاطبان اصلی این موضوع ابتدا معلمین هستند. با توجه به اینکه امتحانات به صورت مجازی برگزار می گردد و امکان قطع و وصلی اینترنت وجود دارد باید معلمان خاطر والدین و دانش اموران را اسوده کنند که در صورت قطعی اینترنت اتفاق و مشکل خاصی پیش نمی اید و دانش اموزان زمان کافی برای پاسخدهی دارند و حتی می توان پیشنهاد داد امتحانات از طریق ایمیل برگزار گردد زیرا دیگر نگران نداشتن وقت و از دست دادن سوالات نیستیم. تاکید اصلی معلمان جهت ارزشیابی فقط دوره و یادآوری مباحثی باید باشد که قبلا کار شده است و چیزی که مهم است تلاش مستقلانه دانش اموز در درس خواندن و شرکت مستقل در امتحانات باشد. از طرفی معلمان بحث‌رقابت بین فردی را به ذهن دانش اموزان تزریق نکنند بلکه مسئله مهم مقایسه پیشرفت هر فرد با خودش باشد.
از طرفی دیگر باید به والدین خاطر نشان کرد که به هیچ عنوان به دانش اموزان در زمینه نتیجه امتحان استرس وارد نکنند. صرف اینکه دانش اموزان حداکثر تلاش خود را کرده باشند و در امتحان شرکت کنند کفایت می کند و نتیجه امتحان نباید به عنوان عامل استرس زا تبدیل شود.مسئله بعدی این است که دانش اموزان خودشان به تنهایی در امنحان حاضر شوند و در این مرحله به هیچ‌عنوان‌والدین او را همراهی نکنند و شبیه به زمانی که بچه در مدرسه مستقل از همراهی والدین به امتحان ها پاسخ می دادند، اکنون فضای امتحان واقعی را برای بچه ها ایجاد کنند تا خودشان به تنهایی پاسخ دهند. مسئله قابل توجه این است که زمانی که دانش اموزان خودشان تلاش میکنند و در امتحانات به طورمستقل شرکت میکنند اعتماد به نفس بالاتری پیدا میکنند . زیرا در دوره دبستان یکی از عواملی که باعث رشد اعتماد به نفس در کودکان می شود همان عملکرد مستقلانه در انجام تکالیف و شرکت در امتحان و گرفتن نتایج دلخواه است. اگر اعتماد به نفس کافی را به دست اورند در مراحل بعدی رشد نیز موفقتر عمل میکنند.
بنابراین اگر والدین در زمان امتحان کنار فرزندان باشند و مدام در زمینه پاسخدهی به او کمک کنند باعث میشود که دانش اموز به توانمندی های خود باور پیدا نکند و اگر حتی به نتیجه مطلوبی برسد ان را از آن خود نداند و در نتیجه رضایت کافی از توانمندی خود پیدا نمی کند و همین عامل سبب کاهش اعتماد به نفس دانش اموز می شود . حال اگر در جایی بدون حضور والدین مجبور باشد که امتخان دهد قطعا به نتیجه مطلوب دست پیدا نمیکند .
لذا بازهم تاکید میکنیم هدف اصلی از ارزشیابی باید تلاش حداکثری دانش اموز، عملکرد مستقلانه در امتحان و مقایسه پیشرفت او با خودش باشد .

نگارنده : سرکار خانم شیما وفا – متخصص روانشناسی تربیتی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *