full screen background image

73 درصد مدارس بوفه استاندارد ندارند

مدیرکل دفترسلامت جمعیت،خانواده ومدارس وزارت بهداشت:

73 درصد مدارس بوفه استاندارد ندارند

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 73 درصد مدارس سراسر کشور بوفه استاندارد ندارند.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، محمداسماعیل مطلق با اشاره به دستورالعمل صادره از سوی وزارت آموزش و پرورش امسال باید تمام بوفه های مدارس استانداردسازی شوند ، افزود: 27 درصد مدارس کشور هم اکنون دارای بوفه استاندارد هستند که سال گذشته 97.5 درصد آنها اقلامی همچون سوسیس ، کالباس و نوشابه های گازدار را توزیع نمی کردند.
وی ادامه داد: سال گذشته بهداشت کاران محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت 89 هزار و 647 بار از بوفه های مدارس کشور بازدید کردند که نشان داد 99 درصد مدارس شهری و 85 درصد مدارس روستایی دارای آب آشامیدنی سالم هستند.
مدیرکل دفترسلامت جمعیت،خانواده ومدارس وزارت بهداشت، افزود: براساس نتایج این بازرسی ها جمع آوری و دفع زباله 92 درصد مدارس شهری و 73 درصد مدارس روستایی و 90 درصد دفع بهداشتی پسماند در مدارس شهری و 76 درصد در مدارس روستایی وضعیت مطلوب بوده است.
مطلق با بیان اینکه حفاظت و ایمنی مدارس در مدارس شهری 71 درصد و در مدارس روستایی 60 درصد است، گفت: سرویس بهداشتی در مدارس شهری 72 درصد و در روستایی 63 درصد، مناسب است و آبخوری در 79 درصد مدارس شهری و 68 درصد مدارس روستایی مطلوب بوده است.
وی با اشاره به سه تفاهمنامه ای که بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش که در خصوص بوفه های مدارس و ایجاد پایگاه های تغذیه سالم، خودمراقبتی و دستورالعمل اجرایی برنامه مدارس مروج سلامت منعقد شده است، اظهارکرد: در مدارس مروج سلامت تمام بوفه ها باید استاندارد باشند و هیچ محصول غذایی ناسالم از جمله چیپس و پفک نباید توزیع شود.
وی روند توسعه مدارس مروج سلامت را مورد اشاره قرار داد و با اعلام اینکه تعداد این مدارس تا پایان سال باید به 20 هزار مدرسه برسد، بیان داشت: مدارس مروج سلامت سلامت محورند و برنامه های سلامت محور آنها فعالیت های ادغام یافته و منسجم سلامت را با مشارکت والدین، مدیران مدارس و دانش آموزان اجرا می کنند.
مدیرکل دفترسلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تصریح کرد: رسالت این مدارس ارتقای کیفیت زندگی دانش آموزان 6 تا 18 سال است و پیام های آن آموزش سلامت، ارتقاء اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی، توانمند سازی، مشارکت در تصمیم گیری ها، رفتاری های بهداشتی در تمام مراحل زندگی و ترویج مفاهیم سلامت است.
مطلق گفت: به رغم تمام نظارت ها توصیه وزارت بهداشت این است که دانش آموزان برای تغذیه از لقمه های خانگی استفاده کنند و والدین برای ترویج سلامتی تشریک مساعی بیشتری با مدارس داشته و در جلسات اولیا و مربیان حضور فعال تری داشته باشند.

منبع : http://www3.zanjan.irna.ir/fa/News/81819461/
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *